strona główna  |  o zespole  |  repertuar  |  galeria  |  kontakt  |

ZYGZAK obecnie to:

instruktor i choreograf: Agata Skiba
tancerze: Eliza Czaja, Asia Jamrogowicz, Natalia Olszańska, Gabrysia Tęcza, Łukasz Sroka

Zygzak to zespół taneczny łączący technikę tańca współczesnego z jazzem, kreując w ten sposób swój własny styl tańca, który trudno zamknąć w granicach gatunkowych. Taniec pojmujemy bardzo szeroko - sami wykorzystujemy ruch w różnych formach, od żartu scenicznego, przez dynamiczne etiudy taneczne, po opowieści wyrażane ciałem w takt muzyki. Tańczyliśmy na scenach Rzeszowa, Mielca, Przemyśla, Leżajska, Łańcuta, ale także na wielu imprezach i festynach w mniejszych miejscowościach nie tylko na terenie województwa podkarpackiego. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku.

Początki zespołu Zygzak sięgają aż 1997 roku, chociaż jest to raczej data naszego "poznania" - wtedy nasze pląsy nie były jeszcze firmowane nazwą "Zygzak". Wszystko zaczęło się od zajęć tanecznych, które były prowadzone przez Panią Agatę Skibę w SP we Frysztaku. Na pozalekcyjne zajęcia przychodziły dwie grupy uczniów - starsza i młodsza. Właśnie z grupy starszej wywodzi się Zygzak. W roku 2000 przeniesiono nas ze szkoły do Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku, gdzie do dziś odbywają się próby zespołów tanecznych. Wykonywaliśmy tańce towarzyskie, jak m.in. jive, cha-cha, samba, rumba. Lecz zespół wciąż nie miał nazwy. Została ona nadana w roku 2001, gdy w formularzu zgłoszeniowym do przeglądu dziecięcych zespołów tanecznych musieliśmy wpisać nazwę zespołu. Ktoś wpadł na pomysł, aby ochrzcić się mianem "Zygzak"... i tak już zostało. Jeździliśmy na przeglądy, tańczyliśmy... i zgarnialiśmy dyplomy.

Jednak zawsze przychodzi kryzys... Na zajęcia przychodziła coraz mniejsza ilość osób. W "okresie świetności" grupa liczyła ok. 20 osób (przez którą wciąż przewijały się nowe osoby), lecz niestety później bywało i tak, że na próbach pojawiały się zaledwie 4 osoby. Chłopcy masowo wypisywali się z zajęć, aż pozostał... tylko jeden - Dawid. Przetrwało tylko 6 dziewczyn, a rozpoczęty wcześniej układ o czarownicach nie został dokończony. I wtedy Pani Agata zdecydowała się rozpocząć naszą przygodę z tańcem współczesnym. Powstały nasze pierwsze choreografie utrzymane w stylistyce zbliżonej do tańca współczesnego - "Pantera" i "No More", a skład zespołu powoli zaczął ulegać zmianom.

W sierpniu 2004 roku dowiedzieliśmy się, że nasza instruktorka, Pani Agata zdecydowała się na wyjazd do Krakowa, a później Irlandii, co oznaczało koniec (przynajmniej tymczasowy) pracy z nią. Pod opiekę wzięła nas za to Pani Bożena Berkowicz, później ostatecznie zastąpiona przez Panią Magdalenę Skibę (zbieżność nazwisk... nieprzypadkowa). Na szczęście jednak Pani Agata wróciła z międzynarodowych wojaży, by kontynuować współpracę z zespołem. Od tamtej pory nieprzerwanie pracujemy nad nowymi choreografiami.

W swoim repertuarze mamy wiele różnorodnych układów. Przez wiele lat nasza praca przybierała rożne formy - najpierw tworzyliśmy mini-inscenizacje ("Pantera", "No More" oraz układ stylizowany na taniec pijaków, który niestety nie został ukończony), później nadszedł czas na nieco poważniejsze układy do muzyki z fimów "Amelia" (ukończony, ale nigdy nie pokazany) i "Królowa Margot". Następnie zabraliśmy się za soundtrack do musicalu "Chicago". Pod kierownictwem Pani Magdy tańczyliśmy do utworu "Shine" pochodzącej z jednego z filmów o Jamesie Bondzie,  by później znów powrócić do stylistyki tanecznego żartu scenicznego układem "Byle co, byle jak", stworzonym pod okiem Pani Agaty.

Nadszedł rok szkolny 2005/06, a wraz z nim kolejne zmiany personalne. Udało nam się zwerbować kolejnego chłopaka - brata Dawida, Kubę. W tym okresie czasu udało nam się stworzyć aż 6 nowych układów oraz zorganizować prawie godzinny pokaz tańca współczesnego we Frysztaku, zatytułowany "E=mc2". Nawet, jeśli nie był to oszołamiający, dopracowany pokaz, udało nam się zrobić coś zupełnie nowego, czego wcześniej nigdy nie robiliśmy, co dodatkowo zapewniło trochę rozrywki mieszkańcom Frysztaka.. a także nam samym. Po niezapomnianym dla nas, pierwszym w historii zespołu koncercie, a później corocznym występie na Dniach Frysztaka, zrobiliśmy sobie chwilę odpoczynku. W końcu nastąpiły wakacje, przerywane czasami występami.

We wrześniu 2006 roku, rozpoczynając nowy rok pracy, za cel postawiliśmy sobie udział w tanecznych przeglądach, (co udało nam się zrealizować przez uczestnictwo w XIV Mikołajkowych Spotkaniach Tanecznych w Krośnie lub Konfrontacjach Tanecznych w Przemyślu) a przede wszystkim przygotowanie jubileuszowego koncertu, który miałby przypieczętować 10 lat pracy zespołu! To dziwne, jak szybko uleciało tyle lat, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy...

Nadszedł w końcu pamiętny dzień 13 października 2007 roku, gdy po wielu zmianach terminu powodowanych kontuzjami, problemami z remontowanym GOK-iem itp. odbył się koncert Zygzaka zatytułowany "Od West Side do Moulin Rouge". Występ tak bardzo spodobał się publiczności, że od razu posypało się wiele nowych propozycji. Jeszcze nie opadły emocje po ostatnich koncertach, a tymczasem grupa już rozpoczęła prace nad nowym repertuarem. Na pierwszy ogień poszło "El Tango de Roxanne" z musicalu "Moulin Rouge", które stało się jednym z naszych najważniejszych układów tanecznych. Odtąd Zygzak zaczął być kojarzony z wielką ekspresja i dynamizmem, na co zwracali uwagę nawet profesjonalni jurorzy konkursów, w których braliśmy udział.

W roku 2008/2009 Pani Agata postanowiła znów zaskoczyć zarówno publiczność, jak i nas samych, proponując nam diametralną zmianę klimatów tanecznych. Muzyka musicalowa poszła w odstawkę, by zrobić miejsce polskiej muzyce ludowej. Ciekawe aranżacje jazzowe pozwoliły nam skupić się na nieco innym obliczu tańca współczesnego - jego romantyczności, emocjonalności ale też możliwości zabawy ruchem i.. opowiadaniu historii. W wyniku złączenia tych wszystkich elementów, po prawie dwóch latach przerwy zaskoczyliśmy publiczność nowym koncertem. 24 czerwca 2009 roku na deskach sceny w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku odbył sie spektakl taneczny "Proste historie", zbudowany z krótkich muzyczno-tanecznych opowieści.. nie tylko o miłości.

Nowy rok artystyczny 2010/2011 powitaliśmy koncertem "Na Tangu osnute", który jest zbiorem etiud zainspirowanych muzyką tango. Najważniejsze nie są tu jednak kroki tanga, ale emocje przekazywane przez taniec. Dzięki temu zespół jest coraz bardziej rozpoznawalny i doceniany na kolejnych przeglądach. Choreografia i poziom prezentowany przez zespół Zygzak spotkały się z wieloma pozytywnymi opiniami zarówno ze strony jurorów, jak i tancerzy Laboratorium Choreograficznego Śląskiego Teatru Tańca. Niestety, zespół Zygzak w tym roku jest zmuszony ograniczyć swoją działalność sceniczną ze względów personalnych - nie ma jednak mowy o zakończeniu działalności, gdyż już zarysowują się plany na przyszły rok...

Więcej informacji na temat każdego z programów repertuarowych znajdziecie w zakładce Repertuar, natomiast zdjęcia czekają w Galerii!

 



Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011 Zygzak